0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Wpływ treningu na poziom pobudliwości psa domowego

17 sierpień 2018
Streszczenie
Prezentowana praca podejmuje tematykę wpływu treningu na pobudliwość u psa domowego.  Mierzono ją za pomocą przetłumaczonego na język polski kwestionariusza Canine Behavioral Assessment & Research Questionnaire (C-BARQ) autorstwa Jamesa A. Serpella i Yuying Hsu. Analizie poddano wpływ treningu (Obedience, Mantrailing, Agility oraz Frisbee) na pobudliwość psów. Celem pracy było sprawdzenie czy istnieją istotne różnice w pobudliwości między psami poddawanymi różnego rodzaju szkoleniom, oraz trenowanych przez mniej lub bardziej doświadczonych przewodników, których doświadczenie określała nie tylko praktyczna praca z psem, ale również zdobywanie rzetelnej wiedzy teoretycznej w temacie zachowania i szkolenia psów.  
Badanie wykazało istnienie istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami czym potwierdziło prawdopodobny wpływ treningu i wiedzy przewodnika na poziom pobudliwości u psa domowego. Analizy pokazały, że istnieją istotne różnice w poziomie pobudliwości mierzonej kwestionariuszem C-BARQ między grupą psów poddawaną treningowi a niepoddawaną treningowi, a także pomiędzy psami prowadzonymi przez ludzi, którzy zdobywają profesjonalną wiedzę w zakresie zachowania i szkolenia psów, a prowadzonych przez osoby, które nie zdobywają takiej wiedzy. Potwierdzono również założone w badaniu istnienie różnic w pobudliwości wśród psów szkolonych, w zależności od tego czy trenujące je osoby zdobywają profesjonalną wiedzę na temat zachowania psa czy też nie. 
Słowa kluczowe: temperament, pobudliwość, C-BARQ, trening psa, zachowanie psa

powrót do listy

Publikacje i porady

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera