Jeżeli chcesz dobrze wychować swojego psa, nie pozwól by na szkoleniu był karany (bity, szarpany). Ty również nie podejmuj się stosowania takich metod szkoleniowych. Dlaczego? Oto kilka ważnych powodów:
Potwierdzone naukowo prawa rządzące procesami uczenia się wskazują, że zbyt duża kara powoduje strach i złość, może prowadzić do zachowań agresywnych (zwierzę będzie się bronić). Podnosi u zwierzęcia poziom stresu i ogranicza możliwości uczenia się. Jeżeli jest zbyt słaba, pies może przyzwyczaić się do niej. Dla przykładu, pies który ma grubą sierść, może przyzwyczaić się do wpijającej się w szyję kolczatki i znów zacznie ciągnąć na smyczy. Kolczatka będzie jednak cały czas wywoływać dyskomfort i większe pobudzenie psa. Kara wzmacnia wtedy zachowania niepożądane a ich częstotliwość wzrasta.
Kara nie daje psu żadnej informacji! Nie wie on jakie zachowanie powinien prezentować. Uczy się jedynie unikać bólu. Przykładowo, pies któremu założono kolczatkę, nie ciągnie na smyczy podczas jej noszenia. Po jej zdjęciu, najczęściej powraca do zachowania niepożądanego Chcąc uniknąć kary, często prezentuje kolejne niepożądane zachowania, pozwalające rozładować wzrastające napięcie.
Pies prezentuje zachowanie dlatego, że przynosi mu ono jakąś korzyść, nie odbiera go jako niepożądanego. Jeżeli zastosujesz karę, nauczy się unikać jej ale nie przestanie prezentować zachowania.
Pies uczy się w każdej chwili (nie tylko podczas szkolenia). Może zatem skojarzyć karę z sytuacjami, które go otaczają, na przykład opiekunem, przechodzącym obok psem, czy dzieckiem. Takie negatywne skojarzenia mogą skutkować lękiem a nawet zachowaniami agresywnymi wobec tych sytuacji/przedmiotów/osób/zwierząt.
Używanie kar wobec psa jest nieetyczne. To Ty zabrałeś go do świata żądzonego przez człowieka i Ty powinieneś wyjaśnić psu panujące w nim zasady. Dlaczego więc musi być od razu karany? Czy nie przyjemniej jest pokazać psu, jak może się zachować, zamiast karać za zachowania, których nie rozumie jako niepożądanych?
Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy