Chciałbyś, żeby Twój pies zachowywał się spokojniej i bardziej Cię słuchał?
Pracę nad zmianą zachowania czworonoga rozpocznij od zabezpieczenia jego podstawowych potrzeb. Różnią się one od potrzeb człowieka, dlatego często są zaniedbywane. To z kolei może prowadzić do nadmiernego pobudzenia psa i prezentowania zachowań niepożądanych.
Codziennie zabieraj psa na długi spacer (godzina- półtorej). Jeżeli nie możesz odpiąć smyczy, przepnij go na linkę treningową 10-15m. Pies powinien mieć możliwość węszenia i poznawania nowych miejsc. Zaproponuj pupilowi swobodne bieganie i nagradzaj za powracanie. Pozwól swojemu czworonogowi zapoznawać się i bawić z innymi, nie tylko znanymi psami. Będzie wtedy ćwiczył umiejętność prawidłowej komunikacji, opartej na unikaniu konfliktów i dążeniu do nawiązania przyjaznej relacji. Jeżeli Twój pies ma z tym kłopot, warto zasięgnąć porady behawiorysty.
Zapewniaj psu aktywny kontakt socjalny z Tobą. Prawidłową więź pomogą Ci stworzyć ćwiczenia oparte na nagradzaniu. Jest to przyjemna i pożyteczna forma kontaktu.
Dawaj swojemu pupilowi możliwość aktywnego zdobywania pożywienia. Wydawaj karmę z ręki za wykonane ćwiczenia, wrzucaj ją do konga i innych zabawek edukacyjnych.
Baw się z psem zabawkami typu szarpak czy piłka na sznurku. Umożliwienie szarpania i gonienia zabawki zabezpieczy popęd łowiecki psa i będzie wzmacniać więź psa z Tobą.
Twój pies potrzebuje też prawdziwego odpoczynku. Zapewnij mu spokojne miejsce, w którym będzie mógł regenerować organizm podczas snu, niezależnie od Ciebie.
Spełniając podstawowe potrzeby Twojego psa, robisz duży krok w kierunku spełnienia swojego marzenia o spokojnym, zrównoważonym pupilu.
Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy