0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.VIII - DESZCZOWA POGODA

23 listopad 2023

Czy mój pies jest szczęśliwy?

 

Mam psy, które nie przepadają za deszczową pogodą. Choć mimo aury wychodzimy na spacery regularnie, to w zimne i deszczowe dni, są one nieco krótsze. Na ulicach też nie widać wtedy zbyt dużo pasjonatów spacerów. Tak to już jest, że podczas niesprzyjającej pogody większość czasu spędza się w domu. Zastanówmy się zatem w jaki sposób możemy zagospodarować nadmiar psiej energii.

 

Jedną z opcji uatrakcyjniania psu dnia jest zrezygnowanie z podawania psu jedzenia w misce (w przypadku suchej karmy) i rozrzucenie go w pomarszczonym kocu. Do tak podanego posiłku pies będzie musiał uruchomić nos i poszukać chrupek w fałdach koca, a psy to uwielbiają! W przypadku gotowanego jedzenia część można podać na macie do wylizywania, w misce która ma fałdy i wypustki utrudniające wydobywanie zawartości, bądź też skorzystać na przykład z konga. Wypełnić go gotową potrawą i podać psu … do wylizania. Warto wiedzieć, że wylizywanie działa na psy uspokajająco i relaksująco. Oczywiście psy jedzące suchą karmę również będą miały frajdę jedząc z takich misek czy konga. Konga można im wypełnić karmą wymieszaną z pasztetem. To zapobiegnie wysypywaniu się zawartości.

 

Pada śnieg z deszczem, także mała przerwa w pisaniu, idę psom napełnić kongi:).

 

Koleją opcją na deszczowy dzień są gryzaki. Psy uwielbiają rzuć, memłać, rozgryzać, wygryzać, warto więc dawać im takie możliwości. Na rynku jest dużo różnych gryzaków i warto wybrać takie, które będą odpowiednie dla naszego psa pod kątem wielkości, twardości i smakowitości.

 

Powyższe propozycje są nie tylko rozwiązaniem na deszczową pogodę. Potrzeba gryzienia, żucia czy lizania wpisuje się w kanon naturalnych potrzeb psa.

 

Innym rozwiązaniem jest ćwiczenie z psami elementów posłuszeństwa, trenowanie tych elementów psich sportów, nad którymi można popracować w warunkach domowych lub też nauczenie psa czegoś nowego. Pamiętajmy, że najważniejsza jest radość naszego pupila z wykonywanych czynności.

 

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: Podzielmy parówkę na około 30 kawałków i pochowajmy je po całym mieszkaniu, ale tak aby były widoczne dla psa (wersja dla początkujących). Naprowadźmy psa na pierwszy kawałek i powiedzmy „szukaj”. Wersja dla zaawansowanych zakłada, że nie wszystkie kawałki są widoczne dla psa.

 

Celem projektu „PIES W MIEŚCIE” jest pochylenie się nad potrzebami psa w XXI wieku, które mimo postępujących zmian życia ludzi pozostają niezmienne.

 

Aleksandra Słodczyk

 

fot. Irena Koprowska

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera