0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.VII - PSIE SPORTY

23 listopad 2023

Czy mój pies jest szczęśliwy?

 

Nauka psa nowych umiejętności jest ogromnie ważna. Przede wszystkim pozwala rozwijać współpracę i daje możliwość kontroli psiego zachowania, a co za tym idzie poprawia komunikację i więź z opiekunem. Jest aktywną formą spędzania czasu, zarówno dla psa jak i dla nas, co może być ciekawą odskocznią od zabieganej codzienności.

 

Psie sporty w pigułce. Te które są najbardziej popularne.

 

AGILITY – pokonywanie toru przeszkód (przeskakiwanie poprzeczki, slalom, przebieganie tunelu itp.) Zdecydowanie dla psów energicznych i w dobrej kondycji fizycznej.

 

OBEDIENCE – posłuszeństwo sportowe. Tutaj znaczenie ma szybkość i precyzja wykonywanych poleceń. Chodzenie przy nodze, warowanie, przyniesienie aportu – te i inne komendy obedience podniósł do rangi sztuki. Jest to sport dla każdego psa – starszego, młodszego i z niepełnosprawnością.

 

RALLY OBEDIENCE (Rally-O) – ten sport bazuje na obedience, ale reguły nie są tak restrykcyjne, jak w samym obedience. Rally-O opiera się na chodzeniu przy nodze, zostawaniu, siadaniu, leżeniu czy przywołaniu, czyli na czynnościach które mają zastosowanie w życiu codziennym. Również jest to sport dla każdego.

Zajęcia z Rally-O oferuje oddział Canid w Dobrej k. Limanowej.

 

NOSEWORK – polega na znajdywaniu próbek zapachowych. U psa dominującym zmysłem jest węch i każdy pies z radością popracuje nosem. Jest to dyscyplina dla psów w każdym wieku. Zajęcia z nosework oferuje oddział Canid w Bielsku-Białej.

 

MANTRAILING (tropienie użytkowe) – tutaj również wykorzystywany jest psi nos. Pies ma za zadanie znaleźć człowieka po zapachu, który został mu podany do powąchania.

 

Oczywiście są jeszcze inne psie sporty. Skoncentrowałam się na tych najbardziej znanych. Można przystąpić do uprawiania tych sportów mając na względzie późniejszy udział w zawodach, albo ćwiczyć dla siebie. Najważniejsza jest tutaj radość z wspólnie spędzonego czasu.

 

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: Zróbmy rozeznanie, jaka dyscyplina dla mnie i dla mojego psa byłaby ciekawą alternatywą spędzania czasu.
 

Celem projektu „PIES W MIEŚCIE” jest pochylenie się nad potrzebami psa w XXI wieku, które mimo postępujących zmian życia ludzi pozostają niezmienne.

 

Aleksandra Słodczyk

 

fot. Irena Koprowska

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera