0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.VI - AKTYWNOŚĆ Z CZŁOWIEKIEM

23 listopad 2023

Czy mój pies jest szczęśliwy?

 

Dzisiejszy świat oferuje dużo różnorakich aktywności, które człowiek może zapewnić swojemu psu. Są to np. nosework, obedience, rally obedience, tropienie, agility. Czy to jest w ogóle potrzebne, jeżeli tak, to czemu to służy?

 

Życie psa w mieście jest całkowicie uzależnione od człowieka. Wcześniej przyglądaliśmy się temu jak długi powinien być spacer i jak powinien on wyglądać. A co poza spacerami? Czy między spacerami pies skazany jest już tylko na polegiwanie pod naszymi nogami czy wylegiwanie się na kanapie?

 

Nuuuda. Młode psy z taką nudą radzą sobie dosyć dobrze i same organizują sobie zajęcia. Raz zajmą się nowymi butami właściciela, a innym razem podgryzą nogę od stołu. Tyle, że te „artystyczne” zajęcia najczęściej wywołują u opiekunów delikatnie rzecz ujmując ból głowy.

 

Decydując się na psa w mieście, dobrze jest zorganizować mu czas.

 

Od czego zacząć? Warto zacząć od podstaw posłuszeństwa. Na zajęciach z podstaw posłuszeństwa uczymy się między innymi koncentracji na przewodniku, chodzenia na luźnej smyczy czy przywołania. Otrzymujemy także wskazówki w jaki sposób uczyć go różnych ważnych umiejętności. Jest to baza do dalszej pracy w zakresie zaawansowanego szkolenia, różnorakich psich sportów czy innych rozwijających aktywności.

 

Kiedy zacząć? W każdym czasie. Zarówno szczeniak, jak i pies dorosły potrzebuje stymulacji umysłowej. Nie ma górnego ograniczenia wiekowego. Pies senior też chętnie spędzi czas na nauce nowych rzeczy i poziom zaangażowania będzie równie wysoki jak u psów młodszych. Sama ćwiczę z 10-cio letnią suczką i widzę ile jej to sprawia radości. Kiedyś natomiast miałam okazję poznać 14-to letnią bokserkę, z którą właściciele zaczęli chodzić na kurs obrony. Po co? Po to, żeby miała zajęcie. Oczywiście w przypadku psiego seniora ważne jest aby dobrać mu taką aktywność, która będzie odpowiednia do jego sprawności i możliwości fizycznych.

 

Wszystkie oddziały Canid prowadzą zajęcia w ramach podstawowego posłuszeństwa na poziomie podstawowym i zaawansowanym, a oddział w Bielsku-Białej dodatkowo prowadzi świetlicę VIP dla psów. W świetlicy VIP można zostawić psa na godzinę czy dwie, a w tym czasie pies bierze udział w specjalnie dla niego przygotowanych różnorakich zajęciach. Celem jest aktywizacja psa, stymulacja, rozwój i właśnie zapewnienie mu przyjemnej aktywności pod okiem doświadczonej instruktorki.

 

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: Uczymy się warowania. Dzisiaj etap I – uzyskanie zachowania.

 

Stań przed psem, upewnij się, że jest skoncentrowany na tobie.
Trzymając smakołyk w zamkniętej dłoni płynnym ruchem przesuń dłoń od nosa psa, w kierunku jego klatki piersiowej.
Powiedz „dobrze” kiedy tylko pies ugnie przednie łapy i wydaj smakołyk.
Powtórz kilkukrotnie za każdym razem oczekując większego ugięcia łap, aż do osiągnięcia pozycji waruj.
Wybij psa z pozycji przechodząc energicznie za niego.
Powtórz ćwiczenie trzy, cztery razy i przejdź do etapu drugiego.

 

Na drugi i kolejne etapy nauki polecenia waruj zapraszamy na szkolenie grupowe lub indywidualne.

 

Celem projektu „PIES W MIEŚCIE” jest pochylenie się nad potrzebami psa w XXI wieku, które mimo postępujących zmian życia ludzi pozostają niezmienne.

 

Aleksandra Słodczyk

 

fot. Irena Koprowska

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera