0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.IV - ZABAWA Z CZŁOWIEKIEM

23 listopad 2023

Czy mój pies jest szczęśliwy?

 

Dzisiejszy wpis jest poświęcony zabawie z człowiekiem. Zabawa z człowiekiem zaspokaja wiele ważnych psich potrzeb - potrzebę ruchu, aktywności z człowiekiem, bliskości i więzi. Możemy bawić się z naszym psem na wiele różnych sposobów. Dzisiaj skupmy się na trzech.

 

Po pierwsze możemy bawić się w przeciąganie. Możemy do tego wykorzystać szereg zabawek. Jedną z opcji jest szarpak (na zdjęciu). Uciekający szarpak jest dla psa niesamowicie atrakcyjny. Pogoń za szarpakiem, złapanie go i poprzeciąganie się nim z człowiekiem jest dla większości psów niezwykle przyjemne i chętnie się w taką zabawę angażują. Aby taka zabawa była przyjemna i bezpieczna, ważne jest, żeby nauczyć psa oddawania szarpaka na polecenie, jak również tego kiedy zabawa się kończy. Warto mieć kilka takich szarpaków, do których pies nie ma stałego dostępu, dzięki temu pozostaną dla psa atrakcyjne, a my będziemy mogli decydować kiedy chcemy się bawić. To może być przydatne kiedy taką zabawą chcemy nagrodzić naszego psa.

 

Po drugie możemy się bawić w aportowanie. Aportowanie piłki (koniecznie na sznurku, żeby zapobiec zadławieniom), ’patyków’ z miękkiej gumy itd. dla części psów będzie równie atrakcyjną zabawą. Psy lubią aportować i warto im taką zabawę proponować. Należy jednak pamiętać, że ten sposób zabawy powinien być wpleciony w inne równie atrakcyjne aktywności, że samo aportowanie nie powinno trwać więcej niż kilka, kilkanaście minut i nie powinno być tak zwanym ’sposobem na wybieganie psa’. Zabawa zabawkami umożliwia realizację potrzeb związanych z prezentacją zachowań łowieckich.

 

Po trzecie możemy bawić się z psem ’po psiemu’ …uciekając mu, a następnie … go goniąc. Moje psy w tym momencie dostają radosnej „głupawki”. To jest inaczej mówiąc psie szczęście do kwadratu. Pies ma radość, że może uciekać, a następnie nas gonić, a my w tym czasie poprawiamy naszą kondycję. Siłownia nie jest potrzebna ;). Pamiętajmy tylko, żeby tego typu zabawy w berka odbywały się według ustalonych reguł. Zaczynamy i kończymy zabawę określonymi poleceniami, żeby pies wiedział, że to ten czas jest konkretnym czasem zabawy i nie przyszło mu do głowy uciekać przed nami lub nas gonić w innej sytuacji. Nie pozwalamy na żadne podgryzanie w tej zabawie, oraz jak we wszystkich sytuacjach związanych z zabawą, kontrolujemy psie emocje. Jeśli zabawa staje się nadmiernie ekscytująca i pies ma trudność z opanowaniem pobudzenia należy ją przerwać i pomóc psu się uspokoić.

 

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: sprawdźmy, które z tych zabaw najlepiej lubi mój pies.
 

Aleksandra Słodczyk
 

fot. Irena Koprowska

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera