0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies i dziecko

13 marzec 2015

Jeżeli masz małe dzieci, a w Twoim domu pojawił się pies, zapraszam do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpiecznej komunikacji na linii dziecko – pies.

Kontakt ten powinien zawsze odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej.
Dzieciom często trudno jest odczytać komunikaty psa, świadczące o odczuwanym przez niego dyskomforcie. Może to prowadzić do niebezpiecznych dla dziecka sytuacji, takich jak ugryzienie przez psa. Sytuacje, których należy unikać, to podejmowanie kontaktu z psem na siłę, droczenie się z nim, wchodzenie dziecka na psa, ciągnięcie za uszy, łapy, ogon, czy przykładanie twarzy do pyska. Jest to również zabieranie psu z pyska zabawek, gryzaków czy karmy z miski (w trakcie jedzenia).

Warto uczyć dziecko odpowiedniego podejścia do psa. Najważniejsza jest dobrowolność kontaktu, czyli zapraszanie psa do interakcji i pozostawienie mu możliwości wyboru. Pies przymuszany do kontaktu, może poczuć się zagrożony i próbować się bronić (warczeć, uderzyć zębami czy ugryźć).

We wspólnej zabawie najlepiej przekierować źródło zainteresowania psa z dziecka na zabawkę. By nie dochodziło do skakania na dziecko, szarpania za nogawki, czy rękawy, najlepiej by pies podążał za zabawką (szarpakiem lub piłką na sznurku) uciekającą nisko przy podłodze (trzymaną w dłoni dziecka).

W codziennym, intensywnym kontakcie psa z dziećmi, należy też pamiętać o zapewnieniu zwierzęciu możliwości odpoczynku, w spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał.


Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera