0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Pies w mieście, cz.V - ZABAWA Z PSAMI

23 listopad 2023

Czy mój pies jest szczęśliwy?

 

Zabawa jest źródłem przyjemności. Podczas zabawy uwalniają się endorfiny, dzięki którym pojawia się radość i poprawia psie samopoczucie. Ostatnio została omówiona zabawa z człowiekiem. Dzisiaj weźmiemy na celownik zabawę z innymi psami.

 

Dobrze jest, jeśli nasz pies ma stałych towarzyszy zabaw, ponieważ takie psy znają się, dobrze czują się w swoim towarzystwie i mają tym samym bardzo dużo radości z zabawy. Niemiej równie dobrze jest dawać psu okazję do poznawania nowych kompanów, dzięki temu ma szanse ćwiczyć kompetencje społeczne. Pies zapraszając drugiego psa do zabawy używa tak zwanych metasygnałów zabawy. Może to być np. wyginanie się w charakterystyczny łuk, kładąc przedramiona na ziemię. W trakcie zabawy często też powtarza przyjmowanie takiej pozycji, co potwierdza intencje zabawowe.

 

Psy uwielbiają bawić się w "berka" lub też w "zapasy". „Berek”, czyli ja cię gonię, a ty mi uciekasz. „Zapasy”, czyli zabawy w parterze, często połączone z podgryzaniem. Dobrze jest zwracać uwagę na to, czy psy zamieniają się rolami, czy oba psy dobrze się bawią, czy pobudzenie i gwałtowność zabawy nie wiąże się z nadmiernym napięciem, stresem czy strachem. Pies, który czuje obawę w kontakcie z innymi psami może próbować odejść, schować się np. za opiekuna, może zesztywnieć, odwracać głowę, kulić się czy chować ogon. Warto być czujnym, żeby nie narażać psa na sytuacje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Jednak większość zwłaszcza młodych psów, bawi się bardzo chętnie i sprawia im to dużo przyjemności. Pamiętajmy, aby na psie harce wybierać miejsca bezpieczne, przestrzenne i z dala od ulicznego zgiełku, a psy były bez smyczy.

 

ZADANIE NA TEN TYDZIEŃ: Jeżeli mój pies nie ma jeszcze towarzysza zabaw, to czas to zmienić.

 

Celem projektu „PIES W MIEŚCIE” jest pochylenie się nad potrzebami psa w XXI wieku, które mimo postępujących zmian życia ludzi pozostają niezmienne.

 

Aleksandra Słodczyk

 

fot. Irena Koprowska

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera