0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Psy mogą rozumieć ludzki punkt widzenia

04 sierpień 2016
Udomowione psy są zdecydowanie bardziej skłonne ukraść jedzenie wówczas kiedy  uważają, że nikt ich nie widzi. To sugeruje, że są zdolne rozumieć punkt widzenia człowieka.

Wielu właścicieli uważa, że ich psy są bardzo mądre i są w stanie rozumieć ludzi, ale dotychczas nie było to badane w naukowy sposób.
 
Dr Juliane Kaminski z Departamentu Psychologii Uniwersytetu w Portsmounth, pokazała, że w sytuacji, w której człowiek zabroni psu wzięcia pokarmu, psy są cztery raz bardziej skłonne złamać zakaz w ciemnym pomieszczeniu niż w oświetlonym. To sugeruje, że zwierzęta te biorą pod uwagę fakt czy człowiek je widzi czy nie. 
 
Dr Kaminski: „To niewiarygodne ponieważ udowadnia, że psy rozumieją iż człowiek nie może ich zobaczyć, a to natomiast oznacza, że mogą rozumieć perspektywę człowieka”. 
 
Jest to pierwsze badanie, sprawdzające czy psy rozróżniają różne poziomy światła w trakcie rozwijania strategii kradzieży pokarmu. Opublikowano je w  magazynie Animal Cognition. Badania te były finansowane przez Max Planck Society, gdzie dr Kaminski jest zatrudniona. 
 
Dr Kaminski: „Ludzie nieustannie przypisują różne cechy i emocje innym żyjącym istotom. Wiemy że nasz własny pies jest mądry i wrażliwy, ale to jest nasze ludzkie myślenie, a nie faktyczne cechy psa. 
 
Te wyniki sugerują, że w odniesieniu do psów, ludzie w pewnym stopniu mogą mieć rację. Ciągle jednak nie możemy być zupełnie pewni, że potrafią prawdziwe i elastyczne pojmować umysł i umysły innych. Od zawsze zakładano, że jsą to zdolności zarezerwowane jedynie dla ludzi”.
 
Badania te są kolejnym krokiem w naszym pojmowaniu zdolności myślenia i rozumienia psów, co z kolei może być przydatne tym, którzy pracują z psami, włączając w to policję, osoby niewidome czy wykorzystujące psy myśliwskie, a również  tych, którzy trzymają je jako zwierzęta domowe. 
 
Dr Kaminski przeprowadziła serie eksperymentów w różnych warunkach oświetleniowych. W każdym badaniu człowiek zabraniał psu podejęcia pokarmu. Kiedy w pokoju było ciemno psy zabierały więcej jedzenia i zabierały je szybciej niż wówczas kiedy było jasno. 
 
Testy były złożone i wprowadzono wiele zmiennych które wykluczały możliwość podejmowania przez psy decyzji opartych na prostych regułach asocjacyjnych, na przykład - ciemność oznacza jedzenie. 
 
Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie jak dobrze psy widzą w ciemności, ale rezultaty tych badań pokazują, że psy potrafią odróżniać ciemność od jasności. 
 
Dr Kaminski: „Rezultaty tych badań sugerują że psy potrafią zdecydować iż bezpieczniej jest ukraść jedzenie wtedy kiedy w pokoju jest ciemno ponieważ rozumieją coś co związane jest z ludzką perspektywą”. 
 
Rozumienie psów jest raczej ograniczone do tu i teraz, nie pozwala na rozumowanie na wyższym poziomie, mówi dr Kaminski. Potrzeba dalszych badań aby określić jakie są mechanizmy kontrolujące zachowanie psów. 
 
W testach przebadane zostały 42 suki i 42 psy - samce, roczne i starsze. Do badań wybrano jedynie te zwierzęta, które czuły się komfortowo bez właścicieli, w pomieszczeniu w którym panowała zupełna ciemność oraz były zainteresowane jedzeniem. „Niektóre psy były zainteresowane jedzeniem bardziej niż inne” mówi dr Kaminsky. 
 
Wcześniejsze badania pokazały, że szympansy rozumują na zaawansowanym poziomie i wydaje się, że wiedzą kiedy ktoś może lub nie może je zobaczyć. Potrafią również zapamiętać co inni widzieli w przeszłości. Nie wiadomo natomiast jak zaawansowane jest rozumienie psów w porównaniu do zdolności szympansów. Wiele wcześniejszych publikacji podaje, że dla psów ludzkie oczy są znaczącym sygnałem kiedy podejmują decyzję w jaki sposób się zachować, oraz że chętniej reagują na ludzi uważnych niż nieuważnych.  
 
Tłumaczenie Ewelina Włodarczyk
 
Tekst jest tłumaczeniem krótkiej wzmianki dotyczącej opisywanych badań, która ukazała się na stronach University of Portsmouth 11 lutego 2013
 
Źródło: University of Portsmouth
http://www.port.ac.uk/departments/academic/psychology/latestnews/title,172370,en.html
powrót do listy

Publikacje i porady

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera