0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Zapobieganie pojawianiu się zachowania agresywnego u psa, cz. 1.

19 listopad 2015
W codziennym kontakcie z psem może pojawić się kilka sytuacji, w których pies prezentuje zachowanie grożące lub agresywne. Część 1. Warczenie przy misce, gryzaku.

Gazeta Parkowa, Październik 2015
 

By zapobiec pojawianiu się zachowania grożącego w tym kontekście, już od szczeniaczka przyzwyczajaj psa, że zbliżanie się do niego, zbliżanie dłoni, gdy je lub obgryza gryzaka, jest neutralne. Dlatego, nie zabieraj psu gryzaka prosto z pyska, nie wkładaj rąk do miski pod pysk, gdy je.
 
A kiedy z jakiegoś powodu musisz zabrać psu np. gryzaka, lub miskę z jedzeniem, wymień to na coś smacznego. Podrzuć obok smakołyk, by pies po niego sięgnął wypuszczając gryzaka z pyska. Wtedy bezpiecznie możesz zabrać psu wartościową dla niego rzecz.
 
Jeżeli warczenie już się pojawiło gdy się zbliżasz, nie karć psa. To spowoduje, że rzeczywiście staniesz się dla niego zagrożeniem w tej sytuacji. Zamiast tego, przechodząc obok, podrzucaj psu smakołyk, by skojarzył twoje zbliżanie się z czymś przyjemnym. Miskę psa i legowisko, na którym żuje gryzaki, ułóż w ustronnym, spokojnym miejscu.
 
Pamiętaj, jeżeli pies warczy na Ciebie w takich sytuacjach, robi to dlatego, że czuje się zagrożony. Z całą pewnością nie chce pokazać Ci kto tu rządzi. Po prostu nauczył się, że wartościowych dla niego zasobów trzeba pilnować, bo mogą mu być zabrane. To co pies trzyma w pysku, uznaje za swoje. Natomiast warczenie w takim kontekście to kulturalne ostrzeżenie „odejdź, to moje”. Wielokrotne ignorowane tego komunikatu, może prowadzić do ugryzienia. Nieprawdą jest również twierdzenie, że pies musi sobie pozwolić zabrać wszystko z pyska. To stereotyp. Pies, to zwierzę, które będzie pilnować swojego zasobu, jeśli uzna, że może być mu skradziony.
 
powrót do listy

Publikacje i porady

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera