0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Spacer na luźnej smyczy

06 luty 2015

Twój pies ciągnie na smyczy a Ty zapierasz się nogami, żeby go utrzymać?
Zanim spróbujesz poradzić sobie z problemem, zastanów się co może być tego przyczyną?

Często mamy do czynienia z zachowaniem wyuczonym. To znaczy, że kiedy pies napina smycz by dotrzeć do miejsca, które go interesuje (np. słupek przesiąknięty zapachami), opiekun idzie za nim i pozwala psu osiągnąć cel. Tym samym sam uczy psa, że warto ciągnąć!
Pies może ciągnąć także dlatego, że jest podekscytowany samym faktem bycia na spacerze, zwłaszcza jeżeli rzadko się on zdarza. Czasem dlatego, że nie ma okazji do zabaw z innymi psami lub odwrotnie, kiedy kontakt z innymi psami zawsze oznaczał zabawę. Jeśli natomiast pies boi się a źródło lęku tkwi w otoczeniu, poprzez ciągnięcie będzie próbował wydostać się z niekomfortowej sytuacji. Warto wówczas skonsultować się z behawiorystą, który pomoże psu przystosować się do otaczającego go świata.
Przyczyny zachowania mogą się łączyć, dlatego oprócz uniemożliwiania napinania smyczy (stosowanie szelek, w których smycz przypinana jest z przodu lub obroży uzdowej), codziennie zapewniaj psu spełnienie podstawowych potrzeb, na spacerach przepinaj psa do dłuższej smyczy (3-5 m), naucz go, że to Ty jesteś źródłem przyjemności (wspólne zabawy, nagradzanie) a chodzenie przy Tobie nie oznacza straty (kiedy pies idzie blisko Ciebie, pozwalaj mu na swobodne odbieganie i nagradzaj za powracanie do Ciebie). Pomoże Ci w tym profesjonalne szkolenie psów oparte na nagradzaniu. Powodzenia!


Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera