0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Jak widzi, słyszy i czuje Twój pies?

13 marzec 2015

Zdarza się, że Twój pies nie zauważa, w którą część trawnika wpadła jego piłeczka i nie potrafi jej dojrzeć? Szczeka na coś, czego Ty nie słyszysz? Na spacerze zatacza kółka z nosem przy ziemi, oplątując smycz wokół drzew? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

Psy widzą, słyszą i czują inaczej niż ludzie. Pies widzi mniej ostro ale o zmroku widzenie jest lepsze, niż u człowieka. Ma również większy kąt widzenia jednoocznego, zaś obuocznego mniejszy (w zależności od budowy czaszki i ułożenia oczu). Znacznie lepiej rozpoznaje przedmioty poruszające się z daleka. Podstawowe kolory, w których widzi pies to żółty i niebieski (pozostałe zlewają się w odcienie żółtego, niebeskiego i szarości).

Główny zmysł psa to węch. Nabłonek węchowy psa mieści nawet od 100-220 milionów komórek receptorowych. Dla porównania, u człowieka jest ich ok 5 milionów. Nabłonek węchowy jamy nosowej psa odbiera nawet 500 000 różnych substancji chemicznych. Część mózgu odpowiedzialna za analizowanie zapachów jest proporcjonalnie 40 razy większa niż u człowieka. Pies potrafi rozpoznać zapach od 1000 do 10 000 razy lepiej niż człowiek. Najpierw rozpoznaje obiekt poprzez zapach a dopiero potem potwierdza wzrokiem to, co już wywęszył.

Jak dobrze słyszy pies, zależne jest wielkości i budowy ucha. Dzięki ruchomej małżowinie usznej pies jest w stanie w precyzyjny sposób określić źródło dźwięku. Znacznie lepiej słyszy też dźwięki o wysokich częstotliwościach- do ok 47 000 herców (u człowieka do 20 000 herców).


Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy

powrót do listy

Publikacje i porady

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera