0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Jak widzi, słyszy i czuje Twój pies?

13 marzec 2015

Zdarza się, że Twój pies nie zauważa, w którą część trawnika wpadła jego piłeczka i nie potrafi jej dojrzeć? Szczeka na coś, czego Ty nie słyszysz? Na spacerze zatacza kółka z nosem przy ziemi, oplątując smycz wokół drzew? Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje?

Psy widzą, słyszą i czują inaczej niż ludzie. Pies widzi mniej ostro ale o zmroku widzenie jest lepsze, niż u człowieka. Ma również większy kąt widzenia jednoocznego, zaś obuocznego mniejszy (w zależności od budowy czaszki i ułożenia oczu). Znacznie lepiej rozpoznaje przedmioty poruszające się z daleka. Podstawowe kolory, w których widzi pies to żółty i niebieski (pozostałe zlewają się w odcienie żółtego, niebeskiego i szarości).

Główny zmysł psa to węch. Nabłonek węchowy psa mieści nawet od 100-220 milionów komórek receptorowych. Dla porównania, u człowieka jest ich ok 5 milionów. Nabłonek węchowy jamy nosowej psa odbiera nawet 500 000 różnych substancji chemicznych. Część mózgu odpowiedzialna za analizowanie zapachów jest proporcjonalnie 40 razy większa niż u człowieka. Pies potrafi rozpoznać zapach od 1000 do 10 000 razy lepiej niż człowiek. Najpierw rozpoznaje obiekt poprzez zapach a dopiero potem potwierdza wzrokiem to, co już wywęszył.

Jak dobrze słyszy pies, zależne jest wielkości i budowy ucha. Dzięki ruchomej małżowinie usznej pies jest w stanie w precyzyjny sposób określić źródło dźwięku. Znacznie lepiej słyszy też dźwięki o wysokich częstotliwościach- do ok 47 000 herców (u człowieka do 20 000 herców).


Magdalena Grabowska
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy

powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera