0
0
Centrum Kynologiczne Canid

Centrum Kynologiczne Canid

Nosework - Kurs online

Nosework - Kurs online

czytaj więcej
Psychologia dla behawiorystów i trenerów

Psychologia dla behawiorystów i trenerów

czytaj więcej

Dobry i zły policjant

10 sierpień 2015
W swojej pracy spotykam się z problemem odmiennego podejścia do wychowania psa w rodzinie. Podczas gdy opiekunka chciałaby się OPIEKOWAĆ psem, opiekun uważa, że trzeba go wychowywać TWARDĄ RĘKĄ. Czy da się wychować zrównoważonego pupila stosując niespójne formy komunikacji?

Gazeta Parkowa, Lipiec 2015r.

Nie można. Opiekun chce, żeby pies szedł na luźnej smyczy i mocno go szarpie, gdy ten pociągnie. Pies przestaje ciągnąć smycz. Opiekun nie chce, żeby pies na niego skakał podczas przywitania, więc uderza go, kiedy ten skacze. Pies przestaje skakać i podkula się.
 
A teraz opiekunka (lub dziecko) idzie z psem na smyczy. Pies ciągnie, ile ma sił w karku. Opiekunka (lub dziecko) wchodzi do mieszkania a pies podskakuje wysoko.
 
Dlaczego tak się dzieje? Pies uważa opiekuna za jedynego przewodnika? Nic podobnego! W pierwszym przypadku pies nie ciągnie smyczy dlatego, że unika bolesnego szarpnięcia – nie dlatego, że potrafi świadomie jej nie napinać. Kiedy opiekun opiera wychowanie czworonoga na swojej sile i strachu, z góry skazuje opiekunkę na porażkę. Nie będzie ona umiała wystraszyć psa lub zadać mu ból tak samo, jak silniejszy od niej opiekun. A wtedy pies wraca do zachowania wyuczonego – ciągnięcia smyczy lub skakania.
 
Jaka jest na to rada? Wychowujcie psa w spójny sposób, nagradzając zachowania pożądane i uniemożliwiając pojawianie się tych niepożądanych (bez wywoływania bólu).
 
Uwaga! Wychowanie oparte o nagradzanie, to nie wychowanie bezstresowe! W kontakcie z psem najważniejsze jest jasne określenie zasad i konsekwencja. Prawdziwy autorytet opiera się na uznaniu i sympatii, a nie strachu.
 
Trener szkolenia psów Canid Oddział Katowice
Behawiorysta zwierzęcy
powrót do listy

Publikacje i porady

Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA
15 grudzień 2023
Pies w mieście, cz. X - OBSERWACJA

Brak realizacji psich potrzeb prowadzi do frustracji, co ma przełożenie na zachowanie psa. Wiele niepożądanych zachowań na przykład nadmierne szczekanie, ciągnięcie na smyczy, niszczenie przedmiotów codziennego użytku czy agresja może mieć swoje przyczyny właśnie w braku zaspokojenia potrzeb.

czytaj więcej

Formularz zgłoszeniowy

Formularz zgłoszeniowy
Chcesz zapisać się na kurs? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!
wypełnij formularz

Centrum szkolenia psów

W naszej szkole nauczanie oparte jest na współczesnej wiedzy z zakresu etologii, psychologii zwierząt, teorii uczenia się, a podstawowym założeniem jest nauka właścicieli ,aby sami jak najlepiej mogli uczyć swoje psy.

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Kudłaty ArtHusseZamerdaniZoosfera